logo

Akce

Vážení přátelé,

vzhledem k tomu, že 11. prosince 2020 je výročí narození Hermíny Týrlové, dovolujeme si Vám zprostředkovat odkaz na krátký animovaný film (cca 15 min), který byl vytvořen našimi žáky ve spolupráci s pedagogy a žáky ZUŠ J. J. Ryby v Rožmitále pod Třemšínem. Celý projekt byl veden paní učitelkou Petrou Peštovou.

odkaz na animovaný film Hermína Týrlová zde

Hermína Týrlová - výročí narození.

V prosinci 2020 slavíme 120. výročí narození slavné příbramské rodačky Hermíny Týrlové.
Hermína se narodila dne 11. prosince 1900 v malém domku na Březových Horách. Byla už čtvrtým dítětem v chudé rodině.
Její tatínek byl horník. Ve volném čase vyřezával betlémy. Hermína ho od malička ráda pozorovala. Otáčela tatínkovy vyřezané postavičky v rukách a pozorovala jejich stíny. I když rodiče brzy zemřeli a její dětství nebylo vůbec snadné, jistě ji později ovlivnily vzpomínky na dětství v rodné Příbrami.
Hermína odešla v osmnácti letech do Prahy a později do Zlína, stála u zrodu animovaného filmu a velmi výrazně ovlivnila svou tvorbou jeho podobu. Svou neúnovanou prací a neotřelým přístupem k animaci se zapsala nejen do dějin filmové tvorby, ale zejména do dětských duší. 

Žáci ze Základní umělecké školy Příbram I., nám. T. G. Masaryka 155 vytvořili v rámci projektové výchovy ve spolupráci s kolegy a žáky ze Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby v Rožmitále animovaný film o Hermíně Týrlové. Při práci na filmu navštívili zlínské filmové ateliéry a odborné expozice věnované Hermínině tvorbě. Ovlivněni Hermíninými animovanými filmy hledali vlastní výrazové prostředky.

 

 

 

Základní umělecká škola,
Příbram I,
nám. T. G. Masaryka 155

Adresa:
Základní umělecká škola
Náměstí T. G. Masaryka 155
261 01, Příbram

tel.: +420 318 625 311
info@zuspribram.cz

ředitelka: Mgr. Petra Havlíková
petra.havlikova@zuspribram.cz

zástupkyně ředitelky: Mgr. Lucie Širmerová, DiS.
tel.: 604 549 722
lucie.sirmerova@zuspribram.cz

ekonomicko-administrativní pracovnice: Kateřina Valášková
tel.: 720 706 029
katerina.valaskova@zuspribram.cz